• Wałbrzych AR - finał.

  "Następnego dnia gazety opisały przerażającą historię słonia, który został ukradziony burmistrzowi z wieżowca przy pomocy wiolonczeli, historię tygrysa, który przyplątał się do wieży zegarowej i gdy tylko nastało południe zaczął miauczeć jak kotek i prosić wszystkich o mleko oraz historię miasta, w którym dzieją się naprawdę dziwne rzeczy, gdy wybija godzina 12.00."
  Chcecie dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w niezwykłym mieście? Zapraszamy na spektakl dziś o godz. 12.00. Start: dziedziniec Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

  making of

   
 • Wałbrzych AR - dzień jedenasty.

  Dziś za wszystkie słowa niech wystarczą zdjęcia z próby jednej z grup. Przed jutrzejszym pokazem pracujemy, aż kucyki fruwają w powietrzu.

   
 • Wałbrzych AR - dzień dziesiąty.

  Jesteśmy już prawie gotowi, żeby zaprosić widzów. Dopinamy ostatnie szczegóły, próbujemy, sprawdzamy pomysły. Pan Paweł Kociubski i pan Oskar Orłowski przygotowali dla nas wspaniałe oświetlenie i dźwięk,a pan Ireneusz Marciniak pomógł nam zrealizować najśmielsze marzenia konstrukcyjne!
  A my? Przez dziesięć dni intensywnie pracowaliśmy na warsztatach aktorskich, dźwiękowych, choreograficznych, tekstowych, sensorycznych i performatywnych. Już za dwa dni zaprosimy Was, żeby pokazać nasze odkrycia, przemyślenia, nowe umiejętności i różnorodne talenty, podzielić się wrażliwością. Zabierzemy Was na spacer po Wałbrzychu, pokażemy performensy na miejskich placach i podwórkach, instalacje multimedialne, dźwiękowe, ruchowe, tekstowe i sensoryczne, a na koniec zaprosimy do wspólnej zabawy podczas wielkiego finału na scenie Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Bądźcie z nami!

   
 • Wałbrzych AR - dzień dziewiąty.

  Bawimy się w teatr! Podczas naszego pierwszego spotkania chcieliśmy chodzić po lampach, wymyślić miejsce, w którym ludzie poruszają się tylko na deskorolkach, a całe miasto jest „do góry nogami”, marzyliśmy o kąpieli w rzece czekolady, jednorożcach i pegazach. Wyobrażaliśmy sobie również, jak fajnie byłoby się zabawić w chowanego w ogromnym i pełnym tajemniczych zakamarków budynku teatru! I wiecie co? Większość naszych marzeń udało się spełnić :-)
  Bo w teatrze, stworzonym z dziecięcej wyobraźni, wszystko jest możliwe.

   
 • Wałbrzych AR - niedziela

  Dziś niedziela, więc postanowiliśmy nieco odpocząć od warsztatów. Nie próżnowaliśmy jednak, a Robert Maniak zrobił piękną sesję zdjęciową miejsc, w których pracujemy. My nieustannie zachwycamy się tym miastem i dziękujemy Karolina, Sewerynowi i Iwo za bycia najwspanialszymi przewodnikami <3
  Zapraszamy do oglądania!

   
 • Wałbrzych AR - dzień ósmy

  Dzień ósmy. Pękamy z dumy :-) Mamy już scenariusz naszego spaceru performatywnego, czterech performensów w przestrzeni miasta oraz wielkiego finału na scenie Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu! Zaprosimy Was do wspólnej wyprawy po mieście niezwykłym, zachęcimy, żeby go doświadczyć wszystkimi zmysłami: dotknąć, powąchać, posmakować i… zachwycić się!
  Tymczasem szukajcie w mieście pocztówek – zaproszeń :-) Na każdej z nich znajdziecie miłe słowo od naszych uczestników

   

   
 • Wałbrzych AR - dzień siódmy

  Dzień siódmy. Dziś dołączył do nas Bartosz. Pod jego opieką będziemy pracować nad działaniami performatywnymi. Na cześć przybycia nowe prowadzącego skakaliśmy całe siedem minut. Bez przerwy! A gdy już złapaliśmy oddech ;-) wróciliśmy na nasze podwórka. Zebraliśmy pomysły, inspiracje i doświadczenia z całego minionego tygodnia i zastanawialiśmy się, którymi z nich i w jaki sposób chcemy się podzielić z naszymi przyjaciółmi i widzami. Zauważyliśmy również, że po kilku dniach pracy zmienił się nasz odbiór miejsc, w których działamy: zaczęliśmy je oswajać, zwracać uwagę na więcej szczegółów, otwierać się na nowe wrażenia i poznawać ich mieszkańców. Dla tych bogatych doświadczeń postanowiliśmy poszukać formy: ująć je w ramy metafory i opowiedzieć językiem teatru. Działaliśmy ciałem, obrazem i dźwiękiem, wyobrażaliśmy sobie emocje. Odkrywaliśmy, że teatr może wydarzać się wszędzie, nie tylko na scenie.

   

   
 • Wałbrzych AR - dzień szósty

  Dzień szósty. Dziś długo dyskutowaliśmy. Rozmawialiśmy, o czym chcielibyśmy opowiedzieć naszym gościom, co chcemy im od siebie dać. Zastanawialiśmy się również, jak możemy działać wobec nich samych oraz miejsc, w których mieszkają i pracują. To bardzo trudne tematy, ale po tygodniu wspólnej pracy śmiało je podjęliśmy. Dorośli nie wtrącali się ani słowem ;-) Zarysowaliśmy w dyskusji nasze idee, a potem je wytańczyliśmy, namalowaliśmy i udźwiękowiliśmy.
  Niestety, pożegnaliśmy już Joannę, która pracowała z nami nad działaniami ruchowymi i naszymi próbami choreograficznymi. Joanna wróciła do swojej pracy w Berlinie, ale my wciąż ciepło o niej myślimy i często wspominamy.

   
 • Wałbrzych AR - dzień piąty

  Dzień piąty. Kiedy ostatnio ucięliście sobie pogawędkę z przypadkowo napotkaną osobą? My dziś rozmawialiśmy z wieloma mieszkańcami Wałbrzycha: pytaliśmy o ich samopoczucie (wiecie, ze czasami samo pytanie wystarczy, żeby ktoś się uśmiechnął?), pozdrawialiśmy przyjaznym „dzień dobry”, niektórzy nawet zdradzili nam swoją receptę na szczęście! Okazało się, że bycie szczęśliwym wcale nie jest takie trudne ;-) Skonstruowaliśmy specjalną instalację, dzięki której mówimy sobie same miłe słowa. Już niedługo będzie miała premierę na jednym z wałbrzyskich podwórek. Dzięki naszej wyobraźni wymyśliliśmy własne miejskie legendy, wyruszyliśmy śladem interesujących napisów i namalowaliśmy krajobraz przy pomocy… dźwięków.
  Ach, dziś jedenaste urodziny świętowała Marysia! Sto lat, sto lat!!

   
 • Wałbrzych AR - dzień czwarty

  Dziś leje – od samego rana. Ale deszcz nie przeszkodził nam w pracy. W poszukiwaniu drobnej pomocy i inspiracji przemierzaliśmy zakamarki Teatru Lalki i Aktora, aż dotarliśmy do pana Ireneusza Marciniaka. Pan Ireneusz jest konstruktorem i prawdziwym czarodziejem. Wyczarowuje teatralne scenografie i lalki, a jego prace to prawdziwe perełki: skomplikowane technicznie, piękne i dopracowane w najmniejszym nawet szczególe. Chylimy czoła przed znakomitymi teatralnymi rzemieślnikami!
  A propos czarodziejów: wymyślaliśmy własne zaklęcia – już niedługo zobaczycie ich efekty. Daliśmy się uwieść malowaniu farbami (ręka do góry, komu udało się wrócić do domu w czystych spodniach ;-) ) i bawiliśmy się rytmem i ruchem. Zmienianie świata jest super!

   

   
 • Wałbrzych AR - dzień trzeci.

  Śmiało możemy napisać, że to dzień odkryć:
  Pan na ulicy odkrył, co oznacza wielki, narysowany kredą na chodniku skrót LwT.
  Pan w sklepie z antykami odkrył, że starocie, które sprzedaje, wydają piękne dźwięki i świetnie nadają się do stworzenia orkiestry.
  Pani w BWA odkryła, że jesteśmy specjalistami od sztuki abstrakcyjnej.
  A pan dyrektor odkrył, że pomalowaliśmy całe schody do jego teatru ;-)
  Ale najważniejsze odkrycie tego dnia należało do nas! Okazało się, ze nawet nudne, szare podwórko, dzięki sile wyobraźni, może stać się najwspanialszym miejscem na świecie! Od dziś zmieniamy Wałbrzych: na piękniejszy, bardziej radosny i kolorowy.
  PS. Odkryliśmy również, ze Zuzia skończyła dziś osiem lat – spełnienia marzeń Zuziu!

   

   
 • Wałbrzych AR - dzień drugi

  Wybraliśmy się na spacer badawczy. Przemierzaliśmy nasze codzienne drogi, które dobrze znamy, ale na każdej z nich dokonywaliśmy nowych odkryć. Rozbudziliśmy wszystkie zmysły, by lepiej poznać miasto i siebie nawzajem. Budowaliśmy zaufanie, doświadczaliśmy przestrzeni. Koncentrowaliśmy się na dźwiękach, szukaliśmy rytmów, odgadywaliśmy emocje. Naszym obserwacjom próbowaliśmy nadać metaforyczny wyraz. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale podekscytowani nowymi wrażeniami.
  I najważniejsze: Szymon skończył dziś osiem lat! Wiwatom i życzeniom nie było końca.

   
 • Wałbrzych AR - dzień pierwszy

  Pochodzimy z różnych krajów, mówimy w kilku językach. Mamy różne doświadczenia, ale wiele talentów i nieskrępowany entuzjazm. Twórczo przedstawiliśmy nasze oczekiwania i obawy, ustaliliśmy zasady. Chyba najważniejszą z nich zaproponowała Julka: „pomagamy spełniać marzenia innych”. Jak Wam się podoba? Ćwiczyliśmy koncentrację, uważność, wrażliwość na obecność innych osób. Sprawdzaliśmy, gdzie leżą granice naszej wyobraźni (i mamy dobrą wiadomość – wciąż do niech nie dotarliśmy ;-) Jednak gdybyśmy mieli powiedzieć, co było najważniejsze tego dnia, to wskazalibyśmy poznanie nowych kolegów i koleżanek. Jesteśmy gotowi wyruszyć we wspólną teatralną podróż!

   
 • Halo Wałbrzych!

  Zapraszamy dzieciaki w wieku od 8 do 12 lat do udziału w awanturniczej eskapadzie, naukowej ekspedycji, i artystycznej transpozycji, a wszystko to w niecodziennym teatralnym projekcie "wałbrzych.AR".

  Szczegółowe informacje o programie i naborze: www.tedwukropek.pl

   
lato w teatrze
Instytut teatralny
e-teatr
TLiA
Stara Kopalnia
Bogler