Image

Słowo polskie

„Słowo polskie” to wspólnotowe zdarzenie teatralne, inspirowane praktyką archiwum afektywnego. Zapraszamy mieszkańców Wrocławia do przyjrzenia się gromadzonym w domowych archiwach wycinkom prasowym: drobnym ogłoszeniom, wywiadom, artykułom czy przepisom oraz do refleksji nad emocjami, które dziś wywołują.
Sięgniemy do korzeni rodziny i społeczności, opowiemy niepowtarzalną historię, w której momenty przełomowe dla miasta łączą się z prywatnymi zapiskami i drobnymi ogłoszeniami oraz emocjami, które jedne i drugie mogą dziś wywoływać. Przyjrzymy się językowi, docenimy znaczenie wyglądu zgromadzonych wycinków: jakości papieru, sposobu przechowywania, naddarć, plam, podkreśleń i dopisków. Odkryjemy osobisty wymiar archiwum domowego splecionego ze współczesną historią Wrocławia.
Zebrane historie potraktujemy jako tworzywo dla teatru: ułożymy własne opowieści, wypełnimy wyobraźnią białe plamy. Zaprosimy widzów do udziału w niezwykłej wystawie performatywnej, która może się wydarzyć tylko raz, powstanie bowiem ze spotkania indywidualnych wspomnień i wrażliwości aktorów i widzów. Być może ich losy już się kiedyś splotły, a przepis na ciasto, niezmieniony od lat, przypomni komuś smak rodzinnego domu.
 
Spotkanie I 23.11., godz. 15.00-19.00 i 24.11., godz. 15.00-19.00 pokaz: 24.11., godz. 18.00
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
(spotkanie adresowane szczególnie do osób dorosłych – informacje i zapisy: info[at]tedwurkopek.pl)
 
Spotkanie II 7.12., godz. 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00 pokaz: 7.12., godz. 18.00
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
(spotkanie adresowane szczególnie do młodzieży – informacje i zapisy: info[at]tedwukropek.pl)
 
Kuratorzy: Marta Kurowska, Hubert Michalak
Multimedia: Robert Maniak
Projekt plakatu: Klaudia Laszczyk
Działanie realizowane w ramach programu „Pomysłowi” Centrum Historii Zajezdnia