Lato w teatrze: Labirynt

LABIRYNT to dwutygodniowa podróż po zakamarkach sztuki tworzonej przez dzieci, ale również wyprawa w świat twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną. W myśl diagnozy Josepha Beuysa, że każda istota ludzka jest artystą, przyglądamy się i współtworzymy dziecięcą kulturę: niedostępną dla nikogo, opartą na własnym, unikalnym sposobie postrzegania świata.

Dwadzieścioro dzieci w wieku od 7 do 12 lat przez dwa tygodnie wymyśliło i zrealizowało interaktywną i interdyscyplinarną instalację, na którą złożyły się działania performatywne, małe formy wideo, audioart, prace plastyczne, zdarzenia sensoryczne. Stworzona w formie pop-up’u otwierała się na odbiorcę, wchodziła z nim w dialog, ale również niosła ważne przesłanie społeczne.

Zaprojektowana w obszarze sztuki współczesnej dała nieograniczoną swobodę czerpania z różnych źródeł inspiracji i stworzyła przestrzeń dla subiektywnego przekazu, osobistej wypowiedzi każdego z twórców. W formie barwnego patchworku ujawniła odmienne osobowości, wrażliwości i doświadczenia, spotykające się we wspólnym dziele.

koncepcja merytoryczna i prowadzenie warsztatów: Sylwia Gorzak, Małgorzata Król-Sozańska, Marta Kurowska, Bartosz Kurowski, Robert Maniak
obsługa techniczna: Paweł Dobosz, Bartosz Kondys, Ryszard Osman
promocja: Sylwia Gorzak, Joanna Bryl-Góralska, Tomasz Waszkiewicz
Projekt zrealizowany w lipcu 2016 roku we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w Galerii ArtBrut ze środków Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach konkursu grantowego „Lato w teatrze +”.

Partnerem projektu było Stowarzyszenie Świat Nadziei - Galeria ArtBrut